Чого очікувати від абсолютно непередбачуваних президентських виборів в Україні

31 березня українці виберуть свого шостого президента. Вибори розглядаються як референдум про результати діяльності адміністрації президента Порошенко з часу переломною революції на Евромайдане, яка рішуче підштовхнула Україну на прозахідний шлях. Опитування громадської думки показують, що політичний новачок Володимир Зеленський лідирує, а Порошенко і колишній прем’єр-міністр Юлія Тимошенко борються за друге місце. Два кандидати, що отримали найкращі результати в першому турі, зустрінуться у другому турі 21 квітня. Ось п’ять прогнозів з приводу першого туру виборів.

1) Ймовірно, це будуть найчистіші і найменш фальсифіковані вибори в історії України. Як людина, що вів спостереження за всіма українськими виборами з 1999 року, я бачу ознаки того, що результат виборів буде відображати волю виборців. Часто в Україні було не так, досить згадати такі сумнозвісні приклади, як переобрання Кучми в 1999 році, другий тур виборів під час Помаранчевої революції 2004 року і місцеві вибори 2010 року. Мій прогноз суперечить сенсаційним новин і заяв про те, наскільки «брудної» ця виборча кампанія вже зараз є. Майте на увазі, що звинувачення в брудних хитрощах, прослуховуванні телефонних розмов і підкуп виборців не є чимось новим в українській політиці. Це завжди було основним елементом виборчої кампанії, але про них ніколи не повідомлялося відкрито в такій мірі, як зараз. При попередньому президенті Вікторі Януковичі, наприклад, такі звинувачення ніколи не пред’являлися публічно, а лише у вигляді відчайдушних скарг західним дипломатам за закритими дверима. Крім того, хоча триває підкуп виборців грошима, горілкою і гречкою, проте рівень тиску на державних чиновників, засоби масової інформації і громадянське суспільство дуже малий у порівнянні з тим, що відбувалося при Януковичі. Велика увага залучили до себе міністр внутрішніх справ Арсен Аваков і ті кримінальні справи про порушення виборчого законодавства, які зараз розслідуються поліцією. Ніколи раніше міністр внутрішніх справ не вважав за потрібне публічно боротися з шахрайством під час виборів; Аваков розумно вирішив, що виявлення порушень з боку всіх кандидатів (включаючи кампанію чинного президента) зміцнить його політичні позиції на Заході і посилить його вплив на український електорат. Особистий інтерес торжествує. На щастя, його результатом стала підвищена увага до потенційних порушень в ході виборчої кампанії, а це дійсно дозволило припинити численні спроби шахрайських дій і підняти загальний рівень проведення виборчої кампанії.

2) Порошенко і Тимошенко потрібна висока явка виборців, щоб потрапити до другого тур. Зеленський пройде до другого туру; єдине питання – це з ким він там зіткнеться. Вперше в історії України кандидати, які беруть участь у другому турі, не відомі заздалегідь. В Україні проводяться численні опитування громадської думки, але вони занадто часто є політичними рекламними фокусами для просування свого кандидата, а не об’єктивними інструментами наукового дослідження. Якщо усереднити результати всіх опитувань за останній тиждень (і не брати до уваги очевидні упереджені партійні опитування), то президент зберігає перевагу приблизно в 1,5% над Тимошенко. Крім того, повноваження чинного президента також принесуть йому користь в день виборів. Найбільш важлива для спостерігача не оцінка політичних симпатій людини, а то, наскільки готовий ця людина насправді прийняти участь у голосуванні. Цей показник високий і для Порошенка, і для Тимошенко, причому опитування показують, що тут у президента невелику перевагу. Тому результати, отримані Порошенко і Тимошенко в день виборів, можуть бути вище їх поточних рейтингів. Виходячи з усіх цих факторів, швидше за все, в другому турі проти Зеленського виступить Порошенко.

3) Якщо Порошенко не вийде до другого туру, то це буде провиною Юрія Луценка. Незважаючи на їх тісну дружбу, створюється враження, що Юрій Луценко робить все можливе, щоб президент програв вибори. Кожен раз, коли генеральний прокурор відкриває рот, він вбиває клин між Вашингтоном і Порошенко; це відноситься і до загрози проведення політично мотивованих кримінальних розслідувань проти Тимошенко і колишнього міністра оборони і кандидата в президенти Анатолія Гриценка, і до його обвинуваченням, що посол США дала йому список осіб «що не підлягають переслідуванню», і до скарг на те, що він не отримав запланованих 4 млн. дол. у вигляді технічної допомоги США. Для перемоги Порошенко потрібна підтримка Вашингтона. Тому для нього було б розумно вигнати Луценка з України на решту кампанії і замінити його якомога швидше.

4) Якщо Тимошенко не потрапить до другого туру, це буде через її самовпевненості (сприйняття майбутньої перемоги як належного). Подібно Хілларі Клінтон на виборах 2016 року, заяви Тимошенко змушують припускати, що вона розглядає ці вибори як коронацію, а не як реальне змагання. Як і в разі коментаря Клінтон про «ізгоїв суспільства», виборча кампанія Тимошенко просіла, коли вона звинуватила міністра охорони здоров’я України, уродженку США доктора Уляну Супрун, в тому, що її прислали «іноземці», бажаючі «поекспериментувати над українцями». Хоча, на відміну від Клінтон, Тимошенко веде активну виборчу кампанію в кожному регіоні країни, можливо, її схоже на Клінтон почуття «призначеного» стане причиною її падіння.

5) Не звертайте уваги на поточні опитування з приводу другого туру, так як динаміка буде зовсім інший. На даний момент опитування прогнозують, що Зеленський легко виграє другий тур. Однак ті, хто говорить, що проголосують за Зеленського, голосують не за нього, а, скоріше, проти статус-кво. Його кандидатура – це класичне голосування протесту. Перший тур дасть виборцям можливість висловити своє несхвалення, але в другому турі, коли голосування буде дійсно мати значення, виборці можуть переглянути свою підтримку Зеленського.

Брайан Меффорд – директор компанії Wooden Horse Strategies, LLC, яка знаходиться в Києві, Україна, фірми, що займається зв’язками з державними органами і стратегічними комунікаціями. Він старший науковий співробітник Атлантичної ради.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *