Професор MIT: Роботи не заберуть у людей робочі місця

Видання Wired взяло інтерв’ю у професора Массачусетського технологічного інституту, директора Центру цифрового бізнесу MIT Еріка Брінолфссона, щоб запитати, як він бачить майбутнє професій в світі масової роботизації. Як виявилося, академік не поділяє паніку через те, що роботи можуть захопити робочі місця: на його думку, в найближчому майбутньому людству це не загрожує.

Чи варто хвилюватися через те, що штучний інтелект буде виконувати людську роботу. «Я дотримуюся точки зору, що немає ніякої масової заміни робочих місць [роботами]. Що неминуче – так це виконання частини роботи штучним інтелектом або робототехнікою. Мені здається, всі дискусії на цю тему в пресі зводяться до двох спрощеним позиціях. Перша – “ой, ну всі роботи будуть в будь-якому випадку автоматизовані”, що не є коректним. Друга – “о, нічого не відбувається, це все хайп”. Обидва думки невірні. Правильно розуміння, засноване на нашому і багатьох інших дослідженнях: певні завдання стануть виконуватися автоматично », – зазначає Ерік Брінолфссон.

Як приклад учений наводить роботу радіологів-рентгенологів. Одним з 27 завдань, які виконують ці фахівці, є тлумачення медичних зображень (наприклад, рентгенограм). Машинний алгоритм може бути точний на 97% в цій роботі, в той час як людина може правильно «прочитати» зображення в 95% випадків. Це не означає, що потрібно передати такі завдання роботам, – на думку професора, цього якраз робити не варто. Брінолфссон вважає, що спочатку просканувати рентгенограми повинна машина, а після цього – людина. В такому випадку точність діагнозу складе 99%, тому що люди і роботи здійснюють різні типи помилок.

Однак крім цього у радіологів є й інші завдання: спілкуватися з пацієнтами, координувати лікування з іншими лікарями. «Машинне навчання можна досить добре використовувати в деяких завданнях – наприклад, в читанні медичних зображень, – але воно зовсім не допоможе з тим, щоб втішити пацієнтів або пояснити їм діагноз», – впевнений професор.

Чому роботи не можуть замінити людей [19659003] Як вважає Брінолфссон, роботи навряд чи зможуть в найближчому майбутньому витіснити людей з професій, оскільки не володіють емоційністю і здатністю до емпатії. «Людський мозок налаштований емоційно реагувати на інших людей. У людей є порівняльну перевагу – вміння знаходити контакт один з одним. Нам, звичайно, далеко до “Миру Дикого Заходу”, і навіть там роботи не завжди були надто вже переконливими. [Такая продвинутая робототехника —] це не те, де ми зараз або де зможемо опинитися хоч як-небудь скоро. Я думаю, що це хороші новини, тому що більшості людей подобаються певні аспекти їх роботи: спілкування, творчість. Та частина роботи, яку більшість реально не любить, – це повторюване піднімання важких коробок. А це саме те, в чому дійсно хороші машини. Досить приємне поділ праці », – зазначає дослідник.

На думку професора, однією з перешкод для цього є необхідна реструктуризація робочого процесу. Мало хто розуміє: потрібно розділяти, що роблять роботи, а що – людина. «Мені здається, це трохи лінивий спосіб мислення – дивитися на бізнес-процес і говорити: мовляв, ок, ну і як зробити так, щоб машина виконувала все цілком? Це дуже рідко буває правильним рішенням. Зазвичай правильну відповідь вимагає трохи творчого підходу: як можна переглянути процес так, щоб деяку частину роботи дуже ефективно виконували роботи, а іншу частину дуже ефективно виконували люди, і все це доповнювало одне одного по-новому », – пояснив учений.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *