Тепловий насос: ефективність, його вибір

Високий коефіцієнт корисної дії теплових насосів робить їх популярними в сучасних будівлях. Споживачі все частіше вибирають альтернативу газовому або твердопаливного котла для опалення приміщень як приватного, так і промислового сектора. В Україні найчастіше застосовують тепловий насос «повітря-вода», так як він простіше в конструкції і в монтажі в порівнянні з іншими типами теплонасосів. Тому, компанія MYCOND пропонує вітчизняному ринку широкий спектр теплових насосів «повітря-вода» для побутового та комерційного застосування. Але перш за все важноправільно підібрати відповідний тип теплового насоса для ефективної роботи насоса в вашій місцевості. 

Як працює тепловий насос?

Світовий досвід тільки підтверджує, що природний спосіб нагріву теплоносія, це робоча альтернатива звичайним газовим і твердопаливним котлам. Але, неправильне підключення може нівелювати всі теоретичні переваги. Монтаж повинен здійснюватися тільки після грамотного прорахунку.

Грубо уявити роботу теплового насоса, можна взявши за аналогію побутової холодильник. Він, викачуючи тепло з продуктів, віддає його зовнішній атмосфері за допомогою радіатора, встановленого на задній панелі. Тепловий насос працює за схожим принципом. Теплообмінник знаходиться зовні будівлі або під землею. Збирає тепло, і передає його всередину будівлі. Принцип роботи в теорії досить простий.

Слід враховувати, що для роботи обладнання необхідний постійне джерело електричної енергії. Але, на витрачений процес для перекачування теплоносія в еквіваленті 1 кВт електрики, можна отримати від 3 до 7 кВт теплової енергії. Для обігріву будинку площею 150 м2 на добу в середньому необхідно 10 кВт тепла. Прості підрахунки показують високий ККД теплового насоса в порівнянні з іншими способами обігріву приміщення.

Вивчаємо види теплових насосів 

Є кілька типів теплових насосів. Кожен з них працює з певними теплоносіями, і відповідно, від їх вибору буде залежати, яке обладнання необхідно буде закупити. 

Фахівці ділять теплові насоси на наступні види:

– повітря / повітря;

– повітря / вода;

– грунт / повітря;

– грунт / вода;

– вода / повітря;

– вода / вода.

Теплового насосу необхідно брати енергію, і він може для цього використовувати один елемент: воду, повітря або грунт. А в опалювальну систему тепло передається по повітрю або через рідкий енергоносій.

Вода

Якщо по близькості є водоймище, річка або грунтові води, це може послужити непоганим способом отримання тепла. Головне, щоб трубопровід був розташований якомога ближче до дна. А сам джерело води не замерзав повністю. Зразкові розрахунки показують, що 1 метр труби дає близько 30 Вт теплової енергії. Щоб вийти на розрахункову потужність в 10 кВт, необхідно прокласти під водою 300 метрів труби.

Якщо природного джерела води немає, можна викопати два колодязя. З одного система насосом буде брати теплоносій, а в інший віддавати його. Це ідеальне рішення, так як вода під землею завжди має приблизно однакову температуру в 8-10оС. Але, на обслуговування насосів і фільтрів доведеться додатково витрачати час і гроші.

Земля

Геотермальні теплові насоси отримали значно більшого поширення, ніж водяні. Колектор можна закопати на глибину в 1,5 метра, при цьому, сусідня трубка повинна знаходитися не ближче, ніж 0,8 метра. Один метр контуру здатний генерувати 15-20 Вт теплової енергії. Для обраного раніше будинку буде потрібно прокласти систему з труб довжиною в 400 метрів, що за площею ділянки відповідає 400 м2.

Але, є і другий спосіб, прокласти трубу не в довжину, а в глибину. Тобто, вирити відповідну свердловину. У цьому випадку тепло отримується від 1 метра буде 20-25 Вт, і глибина свердловини відповідно 150 метрів. Допускається зробити три свердловини по 50 метрів.

Другий варіант використовується частіше, так як мало хто може похвалитися настільки великим ділянкою, який надалі можна буде використовувати для посадки дерев або будь-який інший сільськогосподарської діяльності. Та й стабільність промерзання грунту в різні пори року може сильно відрізнятися від статистичної величини.

Повітря

Принцип дії такого теплового насоса дуже близький до класичного кондиціонеру. У конструкції є два теплообмінника, зовнішній і внутрішній блок. Розташований на вулиці не обов’язково вішати на стіну будинку, або встановлювати на даху. Його можна монтувати в глибині ділянки. Більшість виробників теплових насосів вдасться видалити двох блоків до 50 метрів один від іншого.

Топковий блок видає настільки мало шуму, що його можна встановити практично в будь-якій частині будинку, навіть безпосередньо зі спальнею. Повітряні системи значно дешевше у виробництві і установці. Так як в порівнянні з грунтовими, немає необхідності рити траншеї або бурити глибокі свердловини.

Сучасні конструкції змогли досягти стабільної роботи в широкому діапазоні температур. Якщо раніше обмеження на експлуатацію досягали позначки -3оС. То зараз багато виробників гарантують стабільну роботу обладнання аж до -25 ° С. Для більшості районів середньої смуги цього більш ніж достатньо для цілорічної роботи.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *