Відмивання грошей: звідки в українському грошовому обігу береться «чорний нал»

В Україні надто розвинені схеми по відмиванню грошей, і тому так званий «чорний нал», ймовірно, не скоро вдасться ліквідувати, як явище. Скандал з нардепом Ганною Скороход, коли силовики, за її словами, затримали її чоловіка через її небажання голосувати за законопроект про ринок землі, показав українцям закулісні грошові потоки – ті гроші, які нардепи можуть отримувати в конвертах у вигляді премій. Кореспондент ГолосUA з’ясовував, звідки в Україні беруть «чорний нал».

Скандал зі Скороход

Анна Скороход стала відомим депутатом досить швидко: в 2019 році протягом днів двох скандал з її ім’ям прокотився хвилею по газетам інтернет-ЗМІ і телеканалам . Анна, за її словами, відмовилася в листопаді 2019 року голосувати за законопроект про відкриття ринку землі № 2178-10. За її ж словами, ті депутати Ради, які не хотіли голосувати за № 2178-10, відчули тиск з боку керівництва «Слуги народу».

14 листопада нардеп «Слуги народу» Анна Скороход заявила, що її чоловік був затриманий в зв’язку з її відмовою голосувати за вказаний законопроект.

Факт затримання прокоментував колега Скороход – нардеп Ілля Ківа. В ефірі 112 Україна Ківа заявив: чоловіка Скороход затримали на підставі документа, підписаного «першим заступником генпрокурора Касько. «Вони (силовики, ГПУ) здійснюють тиск на депутатів, якщо їхня позиція не узгоджується з позицією« Слуги народу », – сказав він.

Оскільки на телебаченні завжди раді скандальним персонам, Анна Скороход дуже скоро отримала запрошення в один з найвідоміших телепроектів – «Народ проти». Де вже виключена з фракції «Слуга народу», будучи позафракційним нардепом, Скороход заявила, що її колеги в конвертах отримували «зарплату» в розмірі від 5 до 15 тис. Доларів США. «Мені пропонували, сказали:« Там зарплату дають », – повідомила Анна і уточнила суму.

Ось відео, де вона про це заявила:

Економіст Олексій Кущ зробив грубе округлення і спробував порахувати, які суми йдуть на зарплати, зокрема, українським депутатам і скільки коштів через цього не потрапляє до держбюджету у вигляді податків: «що означають чутки про те, що депутати отримують доплату в розмірі від 5 до 15 тис. доларів на місяць. Нехай не все: я знаю депутатів, яким це не потрібно і які не візьмуть (є й такі). Але навіть кілька сотень «депутатських голів» – це в середньому 2 мільйони доларів кеша в місяць або 24 млн доларів на рік. Тобто 600 мільйонів грн в еквіваленті. Додайте сюди чиновників інших органів влади і отримаєте мільярди. Щоб отримати таку суму готівки, його потрібно «відмити», використовуючи схеми виведення капіталу. І такі виплати в конвертах – це 22% ЄСВ, 18% прибуткового податку і 1,5% військового збору, які ніколи не надійдуть до бюджету ».

Відома всім таємниця

Під час опитування експертів по даній темі кореспондент ГолосUA з’ясував щось важливе – наприклад, те, що відмивання грошей – це дуже поширене явище в нашій країні.

Як повідомив ГолосUA джерело в спецслужбах, «в Україні зарплату в конвертах платять тим, хто в схемі і в частці. Тобто хтось закриває на щось очі, оформляє якісь папери, які потрібні для якоїсь «сірої» в кращому випадку схеми ».

Експерт також розповів, узагальнюючи, все, що знає про джерела« чорного налу » .

«що таке готівка або що таке валютна готівка? Це ресурс, який в Україні законним не є, тому що засобом платежів офіційно може бути тільки гривня. Хоча, отримавши дозвіл НБУ, можна здійснювати операції з валютою населення, що, власне, і відбувається.

Хтось вимиває валюту зубожілій населення, взаємодіючи з банками, тому що валютна виручка повинна бути протягом доби інкасована в банк. Але … Тут починається найцікавіше: той офіцер банку, хто закриває очі на порушення операцій з валютною виручкою, – отримує винагороду в числі перших і ділиться їй з керівником відділення банку, і (при великому обсязі, коли розмір її може коштувати ліцензії) іноді – правління банку.

Тоді що ж робити з цією готівкою? Правильна відповідь: присвоїти. А та, що зависла в валізах, – недоторканний запас для кого-то.

Далі – більше. Включаємо сайт ПРОЗОРРО. Дивимося на цифри замовлень у одного учасника в розмірі до 200000 грн. Даю гарантію, що в 90% випадків є «відкат» у валюті.

Ви питаєте «Звідки вона береться?». Я знаю, що її або накопичують учасники тендерів особисто (що не часто буває), або звертаються до податкових ямах, де, перерахувавши безготівкову вартість різних «технічних» послуг, можна отримати готівку без виконання цих робіт і послуг, закрившись актами виконання; а також отримати свій відкат у валюті (це дорожче), який, за вирахуванням деякої комісії потрапляє чиновнику, який «вирішує» питання щодо держзакупівель.

І тепер перейдемо до теми зарплат в конвертах для депутатів. Існують люди і їх дуже небагато, накопичення яких в валютної готівці становлять кілька сотень мільйонів доларів. Природно, вони це не декларують. Це і Антон Яценко, це і Едуард Прутник, це і Сергій Льовочкін і Віктор Медведчук (читайте, депутат Козак), і екс-депутат Третяков, і маса різних «цікавих» товаришів . Вони дуже адекватні в мисленні і вчинках. Вкрай рідко що-небудь «світять». Чи не купують кошмарної вартості речі і атрибути, однак завжди одягнені і прибрані зі смаком.

Це готівка, зібрана з ось таких ось податкових ям, мережі казино і обмінних пунктів, ломбардів, ювелірних салонів і навіть продуктових ринків. Ось вона-то і йде на підкуп народних обранців, завдання яких приймати лобістські законопроекти, заважати справах конкурентів депутатськими запитами і зверненнями, або влаштовувати клоунаду, як це робить Олег Ляшко і іже з ним.

Я чув , що величезна кількість доларової готівки – у бізнесмена Рената Ахметова і його підшефних організацій. Вадим Новинський також має великі запаси готівки. Більш того, через Вадима можна вирішити терміновий «православний кредит» під 45-60% для потреб «християнського» бізнесу ».

Схеми

Адвокат Андрій Тарасов підтвердив ГолосUA той факт, що відмивання грошей в Україні – це досить поширені операції з «чорним налом».

він розповів, як це буває і з чим він стикався під час своєї адвокатської практики.

Надання або придбання неіснуючих послуг

це найпопулярніша схема для українських компаній . Документально оформляється придбання неіснуючих товарів або реально не наданих послуг (оформлення безтоварних операцій) з віднесенням їх вартості на витрати і, як наслідок, заниженням бази оподаткування податком на прибуток. Таким чином, компанії завищують податковий кредит і валові витрати внаслідок їх формування за операціями з «сумнівними» суб’єктами господарювання. До того ж, така схема легалізує грошові кошти або товари невідомого походження, зокрема, отримані в результаті неврахованого виробництва або від домогосподарств.

Приклад – «Укрзалізниця». У січні 2018 року УКРІНФОРМ відкрила справу за неправомірної сплати ПЗЗ 108 млн гривень на користь компаній, які не мали витрат для придбання або виробництва товарів і послуг, які нібито надавалися залізниці. Фірми-примари, з якими уклала угоду «Укрзалізниця», офіційно не мали витрат на поставку і виробництво зазначених товарів і послуг, але не платили податки. Отже, поставки або не здійснювалося взагалі, або виконувалося іншими підприємствами, а посередники використовувалися для завищення вартості та ухилення від податків.

Схема Back-to-back

Іноземний банк за вказівкою українського банку видає кредити підконтрольним українському банку офшорним компаніям. Порукою цих кредитів стають кошти на кореспондентських рахунках українського банку в іноземному банку, який і видає кредит. Зрештою, кредит не повертається і «гарантійні» кошти з коррахунку перераховуються інший офшорній компанії в рахунок погашення позики. Подібні операції називаються «операції back-to-back». Вони не є обов’язково незаконними, однак часто використовуються для відмивання коштів. Приклад: Meinl Bank AG. 14 листопада 2019 року Європейський центробанк відкликав ліцензію щодо здійснення банківської діяльності в австрійському банку Meinl Bank. За повідомленням НБУ, цей банк був найбільшим посередником у відмиванні грошей в Україні. Meinl Bank був не єдиним учасником схеми, у відмиванні грошей також брали участь і інші банки. За приблизними підрахунками з Meinl Bank було незаконно виведено близько 450 млн доларів.

Інвестиційні операції

Інвестопераціі є популярним способом легалізації доходів серед українських чиновників. Фізична особа вступає в змову з юридичною особою-торговцем цінними паперами, а також з певною фондовою біржею, і проводить маніпулятивні фінансові операції з облігаціями внутрішньої держпозики (ОВДП). При таких операціях фізична особа постійно отримує інвестиційний дохід, а юридична особа – інвестиційний збиток. Таким чином, грошові кошти виводяться на банківський рахунок фізосіб і знімаються через касу.

Як це працює? Брокер від імені юридичної особи купує в банку облігації і перепродує їх за заниженою ціною, але в межах ринкових коливань, іншого брокера, який діє від імені фізичної особи. Далі перший брокер викуповує цей же пакет облігацій назад, але вже за вищою ціною. Потім знову продає облігації другому брокеру, знову за нижчою попередньої покупки ціною. В кінці ланцюга – брокер, який діє від імені фізичної особи, продає цей пакет облігацій банку за ринковою ціною, а фізична особа отримує штучний дохід.

Приклад: Банк «Альянс». У 2019 на банк «Альянс» було накладено штраф в розмірі 2, 6 млн грн за ризикову діяльність з обслуговування фізичних осіб в операціях з облігаціями внутрішньої державної позики.

Отже, цієї інформації недостатньо, щоб пред’являти керівництву партії «Слуга народу» звинувачення в незаконному переведенні в готівку грошових коштів. Але вистачить, щоб зрозуміти: Анна Скороход сказала про зарплати в конвертах для нардепів досить багато правди.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *